Merkezi Isıtma Sistemleri

Merkezi ısıtma, adından da anlaşılacağı üzere tek bir yerden tüm binanın ısınması işleminin gerçekleştirilmesidir. İç mekanda yer alan tüm odaların istenen ısı derecesine ulaşmasını sağlayan bu sisteme en güzel ve basit örnek evlerimizde kullandığımız kalorifer sistemidir.

Binaları düşündüğümüzde yine kanallar vasıtasıyla özellikle VRF sistemleri ile birlikte düşünüldüğünde merkezi ısıtma son derece kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Binaların merkezi ısıtması farklı sistemlerle yapılabilmektedir. Bunların arasında iklimlendirme de olabilir, boru ile sıcak suyun radyatörlere ulaştırılması da yapılabilir. Dolayısıyla bir mekanın ısıtılması için bir merkezden idare edilmesi söz konusudur.

Eskiden bu yana apartmanlarda kullanılan ısıtma sistemleri de merkezi ısıtmanın unsurları arasında yer almaktadır.

Merkezi Isıtma Sistemleri

Merkezi ısıtma sistemleri birbirinden farklıdır. Öncelikle apartmanlarda ve iş merkezlerinde eskiden kömürlü merkezi ısıtma sistemleri mevcuttu. Ancak son zamanlarda bunların sayısında ciddi anlamda düşüş gerçekleşmiştir. Bunun temel sebebi ise bu yöntemin karbon ayak izini artırmasıdır. Çevreye verdiği zarardan dolayı bu sistemler otomatik olarak doğalgazlı sisteme geçmiştir. Belirli bir kombiden tüm binaya aktarılan sıcak su ile doğalgaz ile ısıtma yapılarak ortak bir sistem geliştirilmiştir. Burada kullanılan kombi sistemi elbette hanelerdekinden farklıdır.

Ayrıca güneş enerjili merkezi ısıtma sistemleri de son zamanlarda ilgi görmeye başlamıştır. Güneşten aldığı enerjiyi ısıya çevren bu sistemler haneleri ve iş yerlerini ısıtmak için kullanılmaktadır.

İklimlendirme sistemleri de merkezi ısıtma görevi görmektedir. Dış üniteden aldıkları havaları belirli kanallardan geçirerek, içerideki ünitelere aktaran bu sistemler ortamların rahat bir şekilde ısınmasına olanak tanımaktadır.

Merkezi Isıtma Sistemi Çalışma Prensibi

Bir merkezi ısıtma sistemi, bir kazana bağlı boru tesisatı ve radyatörlere sahiptir. Kazan ısıyı üretir ve pompa ısıtılmış suyu kazandan borulardan radyatörlere ve tekrar ısıtma işlemi için için kazana taşır. Merkezi ısıtma tek bir merkezden alınan enerjinin farklı biçimlerde tüm binaya dağıtılması prensibi ile çalışır. Hangi sistem kullanılıyorsa yöntem ona göre farklılık göstermektedir. İklimlendirme setleri bina içerisinde aktif durumdaysa burada dış ünite, kanal ve iç ünite gibi aktarma elemanları devreye girer.

Eski tip kömürlü veya LPG’li sistemler varsa boru hattından aktarılan sıcak suyun radyatörleri ısıtması ile ortama sıcaklık aktarılmış olur. Bu durum doğalgazda da değişmez ve bu şekilde işlemektedir.

Merkezi Isıtma Avantajları

Merkezi ısıtmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Öncelikle istenen ısıya bireysel ısınmaya göre daha fazla erişim sağlarsınız. Bireysel ısınmada faturalardan dolayı ulaşamayacağınız sıcaklığa merkezi ısıtma sayesinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ortak ödenen faturalar sayesinde yükünüz binadaki daire ya da oda sayısına bölünür. Bu da maliyet açısından kullanıcıları önemli ölçüde rahatlatır. Merkezi ısıtmada tüm bina eşit şekilde ısıtıldığı için alt ve üstten gelebilecek soğuk havanın önüne geçilir. Böylece enerji tasarrufu da sağlanmış olur.

Merkezi ısıtma sistemi, ısının belirli bir merkezden çıkarak hat boyunca çeşitli noktalara dağılması ve bulunduğu ortamı ısıtması işlemidir. Merkezi ısıtma iklimlendirme şeklinde ya da farklı tiplerde olabilir. Son dönemlerde apartman gibi meskenlerde doğalgaz merkezi ısıtma sistemleri içerisinde kullanılmaktadır.

Merkezi ısıtma sistemiyle binanın her noktası eşit bir şekilde ısınma imkânı bulur. Özellikle iş yerlerinde sıkça kullandığı görülen bu sistemler yalıtım doğru bir şekilde yapılmışsa yüksek verim ile çalışır. Aynı zamanda oldukça avantajlı bir sistem olması ile de öne çıkıyor.

Merkezi ısıtma sistemi bulunduğu yere göre enerji sarfiyatı yapar ve buna göre ücretlendirilir. Örneğin konutta bu sistem kullanılıyorsa payölçer adı verilen sistem ile enerji sarfiyatı rahatlıkla hesaplanabiliyor.

Endüstriyel Isıtma Sistemleri

Endüstriyel soğutmanın karşıtı olan endüstriyel ısıtma, genellikle fabrika gibi yerlerin ısıtılması için kullanılmaktadır. Bazı ürünlerin nasıl soğukta kalması gerekiyorsa bir çeşit ürün de sıcak ortamda bulunması gerekiyor. Aynı zamanda çalışanların da doğru sıcaklıkta yüksek verim ile çalışması için de endüstriyel ısıtma sistemleri kullanılır.

Endüstriyel ısıtma sistemleri çeşitli ürünlerle desteklenir. Bunlar arasında, açık alevli radyant ısıtıcılar, boru tipli radyant ısıtıcılar, hava perdeleri gibi elemanlar bulunmaktadır.

Merkezi Isıtma Sistemleri Fiyatları

Merkezi ısıtma sistemleri fiyatı çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterir. Öncelikle alan çalışması yapan ısıtma sistemi mühendisleri, ihtiyacın boyutunu belirler ve hangi ürünlerin kullanılması gerektiğini saptar. Bunun sonucunda bir fiyat çalışması yapılır. Bu fiyat şirketten şirkete değişiklik gösterir. Dolayısıyla merkezi ısıtma sistemi fiyatları için öncelikle keşif yapılması gerekmektedir.

Merkezi Isıtma Sistemleri Cihazları

Merkezi ısıtmada kullanılan cihaz tipleri ortama ve ihtiyaca göre değişiklik gösterir. Bunlar arasında en fazla kullanılan petek olarak isimlendirilen radyatörlerdir. Bunun yanı sıra gaz yakıtlı termo-konvektörler, seyyar ısıtıcılar, hava perdeleri, gaz yakıtlı sıcak hava üreteçleri de bu sınıf içerisinde sayılabilir.

Merkezi Isıtma Sistemleri Elemanları

Merkezi ısıtma sistemi içerisinde kullanılan elemanlar sayesinde sistem sağlıklı bir şekilde yıllarca çalışmaktadır. Bunlar arasında şu elemanları sayabiliriz

  • Kazan
  • Sıcak suyun gidiş ve dönüş yolu
  • Yanma hücreleri
  • Servis tankı
  • Ana tank
  • Yakıt borusu
  • Brülör
  • Kumanda tablosu
  • Otomatik vana

Merkezi Isıtma Sistemi Kurulumu

Merkezi ısıtma için öncelikle belirlediğiniz mühendislik firması ile anlaşmalısınız. Buraya bağlı olarak çalışan mühendisler binada keşif çalışması yaparlar ve neye ihtiyaç olduğunu belirlerler. Öncelikle kazan sistemi ya da doğalgazın ana makinesi kurulur. Daha sonra binada herhangi bir dağıtım yoksa bunun için gerekli çalışma başlatılır. Ana hattan binanın ilgili bölümlerine kadar sistem döşenir. Son olarak güvenlik kontrolleri yapılır ve bina ile ilgili tüm işlemler sonuçlanır. Merkezi ısıtma sistemi kompakt bir kurulum süreci gerektiriyor ve mutlaka profesyonel destek istiyor.

E-Posta

info@rzg.com.tr

Telefon

0850 346 0 794

Adres

Merkez: Atatürk Mh. Güner Sk.
Teknik Yapı Metropark B2 Blok
Kat: 26 D: 212 İkitelli
Küçükçekmece / İstanbul
Şube: Esenşehir Mh. Rençber Sk. No: 14/1
RZG Apartmanı Ümraniye / İstanbul

Bize mesaj gönderin

Sorularınız mı var. Bize mesaj göndererek numaranızı bırakın. Sizi en kısa sürede arayalım.