AVM Klima ve Havalandırma Sistemleri

AVM Klima ve Havalandırma Sistemleri

Alışveriş merkezleri birçok mağazanın bulunduğu, müşterilerin aradıkları hemen şeyi rahat bir şekilde buldukları yerlerdir. Her gün binlerce kişinin girip, çıktığı yerler olan AVM’lerde müşteriler ve mağaza çalışanları için rahat bir ortam sağlamak amacıyla tipik olarak büyük, karmaşık klima ve havalandırma sistemleri bulunur. Kullanılan bu sistemler, müşterilerin rahat bir ortamda keyifli bir alışveriş yapmalarını sağlar. Sistem üzerinde sıcaklık, nem ve hava sirkülasyonunu kontrol etmek üzere merkezi bir kontrol paneli bulunur ve tüm işlemler tek noktadan hızlı bir şekilde yapılır.

Bir alışveriş merkezindeki klima sistemi, tipik olarak, havayı soğutmak ve nemini almak için soğutucu akışkan kullanan merkezi bir klima ünitesinden ve soğutulan havayı alışveriş merkezinin her yerine dağıtmak için bir kanal ve havalandırma ağından oluşur.

AVM Klima Özellikleri Neler Olmalıdır?

AVM’lerde bulunan merkezi klimaların birçok özellikleri bulunmaktadır. Bunlar seçim yapılırken özellikle göz önüne alınmaktadır. Bu özellikler arasında şunlar yer alır:

Kapasite: Alışveriş merkezinin metrekare cinsinden büyüklüğü ve oluşturulan düzene göre kapasite hesaplanır ve buna uygun gelecek güçte klima seçilir.

Enerji verimliliği: AVM’lerde kullanılan klima ve havalandırma sistemlerinin daha düşük maliyetle maksimum verim alınması sağlanır. Böylece hem doğaya hem de AVM bütçesine katkı sağlanır.

İç mekan hava kalitesi: Hava filtreleme ve nemlendirme gibi özellikleri bünyesinde toplayan bu sistem ile iç hava kalitesi önemli ölçüde artırılır.

Gürültü seviyesi: AVM’lerde kullanılacak klimalarda en fazla bakılan özelliklerden birisi de gürültü seviyesidir. Çünkü alışveriş yapan kişiler gürültüden etkilenmemelidir.

Avmlerde Kullanılan Klima Modelleri

Alışveriş merkezlerinde müşterileri ve çalışanları rahatlatmak amacıyla kullanılabilecek birkaç farklı klima ve havalandırma sistemi modeli bulunmaktadır. Bunlar arasında paket klimalar, mekanik havalandırma, soğutulmuş su sistemleri yer almaktadır.

Paket klimalarda, kompresör, kondenser, buharlaştırıcı ve üfleyiciyi gibi elemanlar tipik olarak binanın çatısına monte edilir ve bu noktadan temiz hava ve sıcaklık taşırlar.

Mekanik havalandırma sistemlerinde ise, binanın içi ve dışı arasında hava alışverişi yapmak için fanlar ve kanallar kullanılır.

Soğutulmuş su sistemleri, soğutulmuş su üretmek için merkezi bir soğutma grubu kullanır ve bu daha sonra bir boru ağı aracılığıyla binanın her yerinde bulunan klima santrallerine sirküle edilir.

AVM Tipi Klima Fiyatları

AVM tipi klimaların fiyatları özelliklerine ve markasına göre değişiklik göstermektedir. Bunun için distribütör firmadan destek alabilirsiniz.

Avm Tipi Klima Kullanım Avantajları

AVM tipi klimalar geleneksel klimalara göre daha sessiz çalışır böylece çevreye rahatsızlık vermez. Diğer klima tiplerine göre daha uzun ömürlüdür bu sayede yıllık bakımları dışında genellikle masraf çıkartmazlar. AVM tipi klimalar son derece güvenlidir. Bu sayede düşme veya devrilme riskinin daha yüksek olduğu yüksek tavanlı binalarda veya üst katlarda daha güvenli hale getirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın

Projeleriniz ve servis talepleriniz için mesajınızı bırakın. En kısa sürede yanıtlayacağız.