Heat Recovery VRF (Aynı Zamanda Hem Isıtma Hem Soğutma)

Heat Recovery VRF (Aynı Zamanda Hem Isıtma Hem Soğutma)

İklimlendirme işlemi binanın boyutu değiştikçe komplike bir hal alabilir. Tüm odalarda istenilen sıcaklık aynı olmayabilir. Örneğin bir odaya güneş fazla geliyorsa ve odanın iç ısısı sürekli olarak yüksekse burada soğutma ihtiyacı baş gösterebilir. Yine aynı binada bunun tam tersi istenebilir. Her isteğe tek bir ürün ile cevap verilebilir. Heat Recovery VRF bu iş için tasarlanmış bir üründür.

Gün içerisinde değişen sıcaklık değerlerine ayak uyduran sistem olan heat recovery VRF, sistemi sayesinde ihtiyaç olan ısıl değerleri rahatlıkla yakalayabilmektedir. Dolayısıyla hem ısıtma hem de soğutma işlemlerini aynı anda yapabilen ve bunun için ek zamana ihtiyaç duymayan bu VRF sistemi sayesinde işletmeler ciddi kazanımlar elde etmektedirler.

Heat Recovery VRF (Isı Geri Kazanımlı VRF) ile bir binanın herhangi odasında ısının yüksek olması istenebilirken, aynı anda farklı bir noktada soğutma ihtiyacı giderilebilmektedir. Bu işlemi soğutma işlemi yapılan odadan atılan sıcak enerjiyi ısısı düşük odaya vererek yapar.

Heat Recovery VRF nedir?

Isı geri kazanımlı ya da Heat Recovery VRF sisteminde evoparatörlerin her birinin içerisine akan soğutucu elemanlar birbirinden farklı yerlere değişken yoğunlukta aktarılır. Bu da her odanın farklı ısı değerlerine ulaşmasını sağlar.

Heat Recovery VRF çalışma prensibi nasıldır?

Heat Recovery VRF sistemi, soğutulan bir bölgeden elde ettiği sıcak havayı ısıtılmada kullanmak üzere farklı bir ortama yönlendirir. Bu da yaklaşık olarak yüzde 30 daha az enerji tüketimi anlamına gelmektedir. Çünkü ısıtma ve soğutma işlemlerini aynı anda yapamayan sistemlerin kullanılması sonucunda farklı ürünler devreye girer ve her birine enerji harcanır. Bu sistem her ikisini de birlikte rahatlıkla yapabilmektedir.

Bu sistemin hem ısıtma hem de soğutmayı aynı anda yapabilmesine olanak tanıyan CH-Box sistemlerinin entegre edilmesidir. Bunlar doğru havaları istenilen bölgelere ulaştırmak için kullanılan kompleks sistemlerdir. Tek veya 4,8,16 ayrı porttan oluşan CH-Box sistemleri Heat Recovery VRF’nin ana öğeleri arasında yer almaktadır. Ayrıca bu sistem düşük gürültü seviyesinde çalıştığı için de kendisini hissettirmez.

Heat Recovery VRF kullanım avantajları nelerdir?

Heat Recovery VRF’lerin avantajlarını arasında enerji tasarrufu ve aynı anda hem sıcaklık hem soğukluk isteyen kişilere özel iklimlendirme seçeneğinin sunulması gelmektedir. Ancak daha detaylı şekilde incelemek için uygulama alanlarına bakmak daha doğru olacaktır.

Oteller en fazla farklı sıcaklıkların istendiği yaşam alanları arasında yer almaktadır. Dolayısıyla ısıtma için ekstra çaba sarf etmeden soğutma işlemi yapılan odaya sıcaklık gönderilebilmektedir. Böylece oda gibi sıcaklık da kişiselleştirilebiliyor.

Ofislerde ise kişiye özel olmasa da odanın konumuna özel bir sıcaklık soğukluk isteği oluşabilmektedir. Özellikle kış aylarında farklı odalarda bulunan kişiler güneşin konumuna göre ısınabilir ya da üşüyebilir. Dolayısıyla herkesi fazla sıcaktan bunaltmak ya da soğuktan dondurmak yerine her odanın ihtiyacı karşılanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın

Projeleriniz ve servis talepleriniz için mesajınızı bırakın. En kısa sürede yanıtlayacağız.