merkezi havalandırma sistemleri

Kimyasal ve tozlu imalathanelerden avm ve hastanelere, temiz hava sirkülasyonuna ihtiyacı olan tüm işletmeler için merkezi havalandırma sistemleri projelendirme ve uygulama hizmetleri vermekteyiz. Merkezi havalandırma sistemleri düşük maliyetler ile kapalı alanlarda hava akımını kontrol etmek, yönlendirmek ve tahliye etmek için kullanılmaktadır. Otopark, tünel gibi kapalı alanlarda duman tahliye havalandırmaları için çokça kullanılan ideal sistemlerdir.

Havalandırma Sistemleri

Havalandırma sistemleri, ev, ofis, rezidans gibi kapalı alanlardaki hava akışını kontrol etmek için kullanılan mekanik yapının genel adıdır. Oldukça kompleks olan bu sistemler zaman zaman iklimlendirme ile birlikte de kullanılmaktadır. Bu sistemin ana işlevi ise eski havayı alıp dışarıya bırakmak içeriye de taze ve kullanılmamış hava akışını sağlamaktır. Temiz hava sağlık için önemlidir ve küf ve bakteri üremesini önleyebilir ve ayrıca hastalığın yayılmasını önleyebilir.

Mekanizmanın içerisinde yer alan fanlar vasıtası ile hava istenilen yere taşınır. Yönlendirme ise havalandırma ızgaraları veya tüneller aracılığıyla yapılmaktadır. Havalandırma sistemleri genellikle gizli yerlere monte edilir. Yalnızca bir çıkışı bulunur ve tüm hava akışı buradan gelir. Alanı kullanan insanlar genellikle çalışma parçalarından hiçbirini görmezler.

Havalandırma sistemleri sayesinde içerideki ısı dengesi sürekli olarak korunur. Bu da içeriye ek hava girmesi için pencere açılmak zorunluluğunun ortadan kalması ile gerçekleşir. Özellikle büyük binalarda havalandırma sistemleri iç ofis ortamında çalışan kişilerin pencereye ulaşma şansı olmadığında hayat kurtarıcı olur.

Merkezi Havalandırma Sistemleri

Merkezi havalandırma sistemleri, tek bir yerden kontrol edilen mekanizmanın genel adıdır. Oldukça kompleks bir sistem olması dolayısıyla sürekli olarak kontrol edilmelidir. Merkezi bir havalandırma sistemi, genel havalandırma için mekanın içine ve dışına kontrollü, sürekli, düşük seviyeli hava hareketi sağlamak için özel olarak tasarlanmış merkezi olarak yerleştirilmiş bir sistem olarak da isimlendirilebilir.

Merkezi havalandırma sistemi düşük seviye ile sürekli hava akışı sağlar. Sürekli düşük seviyeli hava akışı sayesinde ortamda devamlı taze hava kalır. Fanlar her odaya taze hava getirir ve eski, nemli havayı dışarı atar. Merkezi havalandırma sistemleri, yeni ve enerji verimli binalarda önemli bir bileşendir ve eski binaları yenilerken de bu sistemin eklenmesi gündeme gelebilir.

Merkezi havalandırma sistemleri kolay kurulumu, düşük maliyeti, ürün çeşitliliği ve enerji tasarrufu sebebiyle avantajlı yapıya sahiptir.

Endüstriyel Havalandırma Sistemleri

Endüstriyel havalandırma sistemleri ofis ortamlarından daha çok üretim alanlarında kullanılmaktadır. Bu kapsamda gıda, ilaç, kauçuk, kimya, makine, metal, mobilya, otomotiv, plastik, sağlık ve tekstil gibi alanlarda başarılı uygulamalarına rastlamak mümkündür. Diğer sistemde olduğu gibi kirli ve ağır havayı dışarıya atar. Böylece çalışanların daha rahat bir ortamda çalışması sağlanır.

İyi bir endüstriyel havalandırma sistemi, yoğuşmayı ciddi anlamda durdurur. Nem ile birlikte gelen yoğuşma alerjik durumları ciddi anlamda artırabilir. Ayrıca endüstriyel havalandırma sistemlerinin bir diğer avantajı ise ortam sıcaklığını sabit tutmaya yardımcı olmasıdır. Ortamı havalandırmak için pencere ya da farklı bir yöntem kullanılmasına gerek bırakmaması da avantajlar arasında yer alır. Enerji tasarruflu olması, taze hava sağlaması ile de öne çıkar.

Havalandırma sistemleri ortamların taze hava almasını sağlaması ve bunu belirli sirkülasyon ile yapması açısından oldukça önemlidir.

Merkezi havalandırma sistemlerinin en büyük avantajı, enerji tasarruflu ısıtma ve düşük bakım maliyetleridir. Merkezi havalandırma sistemleri kurulumu için yerleştireceğiniz bölgenin keşfini uzman ekibimizle birlikte yapıyoruz.

Havalandırma sistemleri bulunduğu herhangi bir yerin daha sağlıklı ve temiz bir yer olmasını sağlar. Birçok alanda önemli bir yere sahiptir. Bir restoranda ortama kötü koku yayılmasını, bir fabrikada işçilerin zehirli gaz solumasını, bir ofiste veya okulda çalışma veriminin düşmesini engeller. Bir fabrika veya herhangi bir çalışma alanında hangi maddeyle çalışılırsa çalışılsın havalandırılması kesinlikle gereklidir. Fakat havalandırma tehlikeli gazlara, buhar ve dumana, tozlara karşı çok kısıtlı bir koruma sağlar.

Etkin bir havalandırma sistemi için, çalışanlar için kimyasala bulaşmamış temiz bir nefes alma imkanı sağlar. Havalandırma sistemleri kullanım alanına göre farklılık gösterir bir restoran da kullanılan havalandırma sistemi ile bir marangozda kullanılan sistem farklıdır. Bu farklılık hava şartlarına göre değişir. Bir marangozda toz ve talaş havayı kirletirken bir restoranda problem kokunun yayılmasıdır. Ortamda ki koku bakımından yoğunlaşmış havayı temizlemek için üç çeşit havalandırma vardır. Bunlar lokal, merkezi ve davlumbaz havalandırma sistemleridir. Lokal havalandırma sistemi küçük ofis ve bürolarda kullanılır. Kanal tesisatına ihtiyaç yoktur 220 volt akım ile çalışır, basit elektrik motorlu ve duvara asılabilen aspiratörler kullanılır. Temizlemesi ve bakımı en kolay havalandırma sistemidir. Merkezi havalandırma sistemi ise alışveriş merkezleri, müze gibi yoğun insan kalabalığının olduğu yerlerde kullanılır. Lokal havalandırma sistemlerinden farklı olarak merkezi havalandırma sistemlerinde kanal tesisatına ihtiyaç vardır ve genellikle hücreli aspiratörler kullanılır. Gün boyunca çalıştığı için daha güçlü ve büyük bir yapıya sahiptir. Bakım ve onarım işleri diğer havalandırma sistemlerine göre daha zor ve zahmetli olduğu için montaj sırasında dikkatli davranılmalıdır. Davlumbaz havalandırma sistemleri halk arasında temel olarak bilinen havalandırma sistemleridir. Restoranların mutfaklarında kullanılan davlumbazlar yanan ocakların ortama verdiği gazın dışarıya atılmasını sağlar. Bu sistemlerin en önemli bulunma sebebi gaz kaçakları gibi durumlardan korunmak değil, kullanılmış yani yanık gazların ortamdan atılmasını sağlamaktır.

Sonuç olarak havalandırma sistemleri kapalı bir ortamın havasını değiştirmek, daha sağlıklı ve daha ferah bir yaşam alanı oluşturmak için kullanılır. Birçok işletme için büyük önemi vardır.

Büyük kompleksleri ya da yüksek katlı binaları havalandırmak oldukça güçtür. Sürekli olarak taze havanın içeride kalması ve kirlenmiş olanın dışarı salınması gerekmektedir. Bu tip durumlarda merkezi havalandırma sistemleri kullanılmakta ve bu ürünün işleyişi ile mekanlara ciddi bir ferahlık gelmektedir.

Merkezi havalandırma sistemleri genel olarak hastane, AVM, okul, plaza gibi doğal havalandırmanın zor ya da imkânsız olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Özellikle penceresiz yerlerde bu tip makinelere ciddi anlamda ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanı sıra bazı iş yerlerinde merkezi havalandırmanın olması önem arz eder. Bunlar arasında kimyasal ürün üreten fabrikalar başta gelmektedir. Burada hem işçi sağlığı hem de ürünlerin dayanıklılığı doğru havalandırma yapılırsa üst düzeye çıkar.

Binaların dışında özellikle araç trafiğinin olduğu otopark ve tünel gibi yerlerde de merkezi havalandırma sistemlerinin aktif bir şekilde çalıştığını gözlemleyebiliriz. Bu yerlerde sistemin olmaması ciddi sonuçlar doğurur.

Havalandırma Sistemi Fiyatları

Havalandırma sistemi fiyatları işletmelere göre değişiklik gösterir. Her işletme aynı ürün kalitesini kullanmaz bu da fiyatlarını doğrudan doğruya etkiler. Bu bağlamda size uygun olacak sistemin ve kurulumun hangi fiyatlarda olacağı keşif sonunda belli olacaktır. Bu noktaya kadar olan her rakam net olarak değil, fikir vermesi açısından ortalama fiyat olarak verilir.

Havalandırma Sistemi Cihazları

Havalandırma sisteminin doğru ve sağlıklı çalışması için kullanılan cihazlar aslında tüm işlemin bileşenleridir. Bu bileşenler farklı ihtiyaçlara göre değişik sistemlerin içerisinde yer alabilirler. Havalandırma sistem cihazlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Klima santrali
 • Isı geri kazanım santrali
 • Havuz nem alma santrali
 • Sığınak havalandırma santrali
 • Hücreli aspiratör ve vantilatörler
 • Isıtma sistemi
 • Jet fanlar
 • Basınçlandırma fanları
 • Çatı tipi fanlar
 • Duman tahliye fanları
 • Kanal tipi fanlar
 • Kanal tipi ısıtıcılar
 • Hijyenik klima santrali

Havalandırma Sistemi Elemanları

Havalandırma sisteminin tam ve eksiksiz kurulması için gerekli olan havalandırma sistemi elemanlarının seçimini yapabilmek ve doğru bir şekilde kurulumunu sağlamak oldukça önemlidir. Bunun için kanal kesiti, santral için fan, menfez ve damper, susturucu ve titreşim kesici, yalıtım malzemesi, havalandırma kanalı gibi elemanlar bu noktada oldukça önemlidir.

Havalandırma Sistemi Kurulumu

Havalandırma sistemi kurulumu temel olarak ikiye ayrılabilir. Bunun ilk ayağı tespit çalışmasıdır. Bu aşamada firma ile anlaşmanız sonrasında bu alanda çalışma yapan mühendisler ve profesyonel kadrolar sistemin kurulacağı yere gelirler. Nasıl bir sistem kurulması gerektiği ve ne kadar malzeme gideceğini hesaplarlar. Bu çalışmanın adına keşif çalışması adı verilir. Tam bu aşamada kurulum ve malzeme fiyatı da net bir şekilde ortaya çıkar. İkinci kısım ise kurulumun gerçekleşmesidir. Bu noktada profesyonel ekipler dikkatli bir şekilde kurulumu yaparlar ve yine mühendisler ve teknikerler sistemi test ederek teslim ederler.

E-Posta

info@rzg.com.tr

Telefon

0850 346 0 794

Adres

Merkez: Atatürk Mh. Güner Sk.
Teknik Yapı Metropark B2 Blok
Kat: 26 D: 212 İkitelli
Küçükçekmece / İstanbul
Şube: Esenşehir Mh. Rençber Sk. No: 14/1
RZG Apartmanı Ümraniye / İstanbul

Bize mesaj gönderin

Sorularınız mı var. Bize mesaj göndererek numaranızı bırakın. Sizi en kısa sürede arayalım.