Chiller Soğutma SistemleriChiller ismi her ne kadar teknik gibi gelse de dilimize soğutma grubu ya da sistemleri olarak çevrilmiş kompleks bir yapının adıdır.

Chiller sisteminde ısı bir yerden alınıp, başka bir yere transfer edilir. Temelde bütün iklimlendirme sistemleri böyle çalışır ancak Chiller’da bu iş enjeksiyon soğutma sistemi ile yapılmaktadır. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatör gibi elemanlardan oluşan Chiller sistemi, kompresör içerisinde sıkışan gazın soğuması ile istenilen performansı verir.

Chiller sistemlerinin kendisine has hesaplama yöntemi bulunmaktadır. Bildiğimiz klasik derecelendirme sistemleri yerine bu matematik üzerinden çalışmaktadır.

Chiller Soğutma Sistemleri

Chiller sistemleri temelde ikiye ayrılırlar. Hava soğutmalı ve su soğutmalı bu iki temel seçeneği oluşturur. Chiller sistemlerinde havanın nereye atıldığı önemlidir. Bu o iklimlendirme setinin hangi türde olduğunu gösterir. Örneğin hava soğutmalı chillerda elde edilen ısı havaya atılmaktadır. Bu da Chiller’ın hava soğutmalı olduğunu gösterir. Kompresörde soğutulmak üzere sıkmış olan hava fanlar yardımıyla havaya transfer edilir ve ortam soğutulur.

Su soğutmalı chillerda ise, kondenser içerisinde bulunan ve oldukça sıcak olan gazın su ile soğutulması söz konusudur. Bunun için soğutma suyuna ihtiyaç süreklidir. Dolayısıyla sistem su hattın bağlanır. Bunun için kuyu sistemi, akarsu, nehir, deniz vb. su kaynakları yeterli olur.

Chiller Soğutma Sistemi Çalışma Prensibi

Chiller diğer soğutma sistemlerine göre kompleks bir yapıya sahiptir. Burada işlem kompresöre gelen sıcak gazın sıkıştırılması ile başlamaktadır. Bu gaz öyle sıkılır ki sıcak sıvı haline gelir. Kondenser içerisindeki bazı etkenlerle karşılaşır ve sıcak gaz haline gelir. Genleşme vanası adı verilen yere gelen bu sıcak gaz basıncının düşmesi ile birlikte soğumaya başlar ve soğuk gaz ilk kez burada ortaya çıkar. Daha sonra evaporatöre gönderilen gaz, son olarak yeniden kondensere gönderilir. Burada sıkışan gaz artık ortam için uygundur ve bu da çalışma prensibinin sonu anlamına gelir.

Chiller Soğutma Avantajları

Chiller soğutma sistemi kullanmak kendi içerisinde birçok avantajı barındırmaktadır. Öncelikle ihtiyaca göre şekillenir ve alana uygun olarak tasarlanabilir. İşletme maliyeti olarak oldukça düşük bir bütçe ile çalışır. Montaj ve kurulum açısında diğer sistemlere göre ciddi avantajları vardır. Sistemsel olarak basınçtan etkilenmeden aynı işi yapmaya devam eder.

Bulunduğu ortamı hızlı bir şekilde soğutur. Su soğutmalı sistemde doğal kaynak kullanımı söz konusu olduğu için çevrenin kirlenmesi söz konusu olmaz. Bu sistemlerin en güzel özelliklerinden birisi de arıza tespit durumunun olmasıdır. Size herhangi bir noktada arıza varsa hızlı bir şekilde haber verir ve müdahale etmeniz için gerekli zamanı tanır. Her ne kadar büyük görünseler de son derece sessiz çalışması ile öne çıkarlar. Bunu da gelişmiş olan fan sistemine borçludur. Özellikle kapalı ortamlarda bu özellik ciddi avantaj sağlar.

E-Posta

info@rzg.com.tr

Telefon

0850 346 0 794

Adres

Merkez: Atatürk Mh. Güner Sk.
Teknik Yapı Metropark B2 Blok
Kat: 26 D: 212 İkitelli
Küçükçekmece / İstanbul
Şube: Esenşehir Mh. Rençber Sk. No: 14/1
RZG Apartmanı Ümraniye / İstanbul

Bize mesaj gönderin

Sorularınız mı var. Bize mesaj göndererek numaranızı bırakın. Sizi en kısa sürede arayalım.