Klima Nedir ?

Klimalar bubugünküde insanların ev iş yeri gibi alanların istenilen serinlik ya da sıcaklık düzeyinde tutulması amacıyla sarfedilen araçlardır. Klimalar bugünkü konfor sağlama teknolojisinde mühim yer tutmaktadırlar. Klima bu sistemlerin genel ve en tanınan adıdır. Klimalar kendi içlerinde sistemleri bakımından ayrılmaktadır. VRF (Merkezi sistem klima), VRV (Merkezi sistem klima), multi sistem klima, split klima, salon tarzı klima gibi kendi içlerinde sistemleri bakımından ayrılırlar.
Klima seçiminde kullanılacağı alanın en, boy, tavan yüksekliği ehemmiyete alınmalıdır. Klima sistemleri alış veriş merkezlerinde, fabrikalarda, ofislerde, ev ve çoğu konfor gerektiren alanda aktif olarak tercih edilip kullanılmaktadır. Kullanılacak sisteme göre klima alt yapısı da yapılmalıdır. Alt yapı yapılırken borulama sisteminde bakır boru kullanılması önerilmektedir, uzun hayatlı ve kaliteli olduğundan kaynaklı tercih edilir. Klimalar ısıtma ya da soğutma amacıyla kullanılabilir. Sadece yaz aylarında soğutma serinletme hedefli tüketimini düşünmek tek doğrultulu bir fikir olur bu sistemler ısıtma ve soğutma gerçekleştirmek amacıyla uygundur yaz ve kış kullanılabilir.
Uluslararası oluşturulan incelemelerde insanlar belli bir sıcaklık, nem aralığı ve temiz havalı bölgeda sıhhat yönünden rahat edebilmektedir. Bu alanlarda klima teknolojisine büyük ehemmiyet arz etmektedir. Bu gibi çoğu alanda klima havalandırma ve aynısı sistemlerle konforlu ve sıhhatli bölge alanları oluşturulmaktadır. Günümüzde klima tüketimi son derece yoğundur. Yeni oluşturulan yapılarda bundan sonra klima ve bakır boru alt yapıları hazırlanıp öyle teslim edilmektedir. Daha sonra bu alanlarda hayat başlarken insanların tercihlerine göre klima montajı zAhmetsiz ve basit şekilde yapıya zarar vermenden yapılmaktadır.
Klimaların bugünkü teknolojisinde enerji tüketimleri son derece düşüktür ve yaz kış kullanıma uygundur. Günümüzde pek çok insanın belirli sürelerde vakti kapalı alanlarda geçmektedir. Bu alanların konfor düzeyinde tutulması klima ve havalandırma cihazları vasıtası ile sağlanmaktadır. Soğutma ısıtma hava değişimi ve nem denetimi gibi pek çok gereksinim alanlarında detaylı klima ve havalandırma sistemleri de kullanılmaktadır. Klima sistemleri genel başlık altında bireysel sistem klimalar ve merkezi sistem klimalar olarak ikiye ayrılır.
Klimalar kullanım alanlarında dekoratif de olması yönünden gereksinime göre duvar tarzı klima, yer tavan tarzı klima, kaset tarzı klima, saklı kanal tarzı klima olmak üzere kendi içlerin de değişiklik göstermektedir. Klimalar bu şekilde kullanıldığı alanlarda konforun yanı sıra dekoratif çözümlerde sunmaktadır.
Klima seçiminde btu kapasitesi tercihi de ilgilice yapılmalıdır. Bu kapasite hesaplanırken kullanım alanının en, boy ve tavan yüksekliği titizlikle hesaplanıp klima btu seçimi ona göre fiyat performans ürünleri ile yapılmalıdır. Benzer klimaları karşılaştırırken, verimi yüksek klimalar tercih edilmelidir. Verimin yüksekliği COP (Isıtmadaki verim), EER (Soğutmadaki verim) gibi kısaltmalarla gösterilen sayının yüksekliğinden ya da A, B, C, D gibi harflerle belirti edilen enerji verimliliği katagorisinden anlaşılabilir. Bu hesaplamalar düzgün yapılmazsa klimanızdan alacağınız verim düşecektir. Yanlış seçim aynı vakitte çok enerji tüketimine da sebebiyet verebilir. Bunun önüne geçmek amacıyla bölümünde profesyonel şahıs ve kurumlardan hizmet almaya ilgi etmek de faydalı olacaktır. Günümüzde çoğu klima markası bulunmaktadır. Bunların arasından tercih yapar iken klimaların enerji verimlilik seviyeleri aerodinamik yapısı ve kullanıcı yorumlar gibi nedenlere da ilgi etmek aradığınız en iyi ürünü bulmanıza katkı sağlayabilir.

Bize Ulaşın

Projeleriniz ve servis talepleriniz için mesajınızı bırakın. En kısa sürede yanıtlayacağız.