Klima Montajların da Bakır Boru Kullanmanın Önemi Nedir ?

Klima Montajında Bakır Boru kullanmanın önemi nedir?


Bakır boru tesisatı, bilhassa iklimlendirme bölümünde önemi çok iyi kavranmamış bir detaydır. Görüyoruz ki, sektörel bazda da bakır borulama yöntemi sık ele alınmamıştır. Bu sebeple bakır borunun bilhassari, üstünlükleri ve klimada tüketimine dair mühim noktaları sizlere aktaracağız. Bu sayede bakır borunun tesisattaki önemini daha iyi kavrayarak, mevzuya dair aklınızdaki soru işaretlerini de yanıtlamış olacağız.

Bakır Boruların Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?
Isıtma ve soğutma sistemlerinde sarfedilen borular genelde bakır borulardan yapılmıştır. Peki klima bakır borular hangi bilhassariyle faydalar sağlıyor?

Korozyon direnci vasıtası ile uzun ömürlüdür.
Kolay şekillendirme ve birleştirmeye yatkındır.
Dış etkenlerden oluşabilen vuruşlere karşı tamirı son derece basit ve vuruş alan yüzeyin tamiri mümkündür.
Yüzeyi son derece kalitelidir.
Isı iletkenliği en yüksek olan elementlerden biridir.
Uygun maliyetlidir.
Hafif bataryaları bulunmaktadır ve az yer kaplar,
Geri kazanılabilir özelliğinden kaynaklı etraf arkadaşıdur.
Dünya genelinde çok çok isteği bulunmaktadır. Bu da itimat edilir bulunduğunun göstergeleri arasındadır.
Klimalarda Neden Bakır Boru Kullanılır?
Klimada bakır boru kullanılmasının esas sebebi, bakır borunun ısı aktarımının çok süratli bir şekilde yapmasıdır. Transfer süratli bulunduğu amacıyla elektrikten tasarruf sağlar. Üstelik klimanın uzun vakit sıhhatli bir şekilde fonksiyonel çalışmasını sağlar. Bu sıhhatli çalışma vasıtası ile teknik sorunları en az a indirger. Böylece bakım ve tamir maliyetlerinde masraflarınızı azaltarak bütçe arkadaşı rol üstlenir.

Klimalarda bakır boru tüketiminin getirdiği en büyük faydalardan biri de basit program imkanının olmasıdır. Klima kullanıcılarına getirdiği konfor nedeniyle yetki sahibi servisler, klima tesisatında bakır boru tercih eder. Böylece seneler boyu klimanızı aktif bir şekilde kullanabilirsiniz.

Klimalarda Bakır Boru Çapı ve Uzunluğu Ne Olmalı?
Klima bakır boru tesisatı iki ünite arasındaki bağlantıyı yapar. Bu noktada değişik çapların tercih edilmesi gerekir. İklimlendirme düzeninizin performansına makul olacak şekilde uzunluk ve çaplarda olursa, dikkat çekici değişikliklere tanık olursunuz.

Klima bakır boru çapları çoklıkla apartman ve ev tarzı split klimalarda 15 m2 ve 25 m2 amacıyla ( 9.000 ve 12.000 ) BTU klimalarda kullanılmaktadır. Bakır boru çapları 1/4’lük (6,35 mm) ve 3/8’lik (9,53 mm) inçlik kesitlere sahiptir. 40 m2 alanlar amacıyla ( 18.000 ) BTU cihazlar makuldur. Bu klimalarda ise bu oranlar; 1/2 inç (12,7 mm ve 1/4’lük 6,35 mm ) bakır boru tesisatı kullanılmaktadır. 50 m2 olan daha büyük alanlar amacıyla 5/8 (16,0 mm) ve 1/4’lük ( 6,35 mm ) bakır boru tesisatı kullanılmaktadır.

Klima montajında kullanılması gereken bakır boru uzunluğu en az 3 metre olmalıdır.

Klima üniteleri arasındaki mesafelerin makul uzunluğu, makul bakır boru tercihleri gibi konular klimanın fonksiyonelliğini sağlamasında kritiktir. Bu sebeple klimanızın kalitesini gerçekleştiren bakır boru tesisatı amacıyla yetki sahibi bir servisten yardım almalısınız.

Bize Ulaşın

Projeleriniz ve servis talepleriniz için mesajınızı bırakın. En kısa sürede yanıtlayacağız.