Klima Bakımının Önemi Nedir ?

Klimalar hayat alanlarında son derece mühim bir tesire sahip, bilhassa de mevsim geçişleri sonrasındaki Kış ve Yaz mevsimlerinde klima tüketimi artmaktadır. Klimaların bilhassarine göre enerji tasarruflu ve havayı temizleyen homojen etkisi olabilmektedir. Bu bilhassar model tercihine göre de değişiklik gösterir. Klimanız amacıyla bakım önemi bir hususdur. Doğru ve derli toplu bakım yaptığınızda klimanın daha etkili bir şekilde çalıştığını fark edeceksiniz.

Yazımızda, namacıyla klima bakımı yapmanız lüzumtiğine dair verileri ele alırken aynı vakitte klima bakımının nasıl yapacağınıza da  değineceğiz. Klimaların bakım süreci ile alakalı bilinmesi lüzumenleri sizlere sunuyoruz.

Küresel ısınma ile birlikte yaz mevsiminde yaşanan sıcaklar normalin çok üstünde olmaktadır. Klima kullanımı, yaz aylarının sıcağından ve neminden korunabilmek için hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir.

Klima kullanımı, yaşanılan ortamların 20-27 derece sıcaklık ve %40-60 bağıl nemde tutulması, insan sağlığı açısından ideal koşulları oluşturduğu gibi, yaşam kalitesini ve çalışma performansını artırmak da olduğu dünyada kabul edilmiştir. Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda 25 derece sıcaklığın üstündeki her bir derecelik artış da çalışan performansının ortalamada %2 azaldığı belirtilmektedir.

Klimalardaki filtreleme sistemleri ile de toz, polen, mikrop, küf, sigara dumanı, kötü koku gibi bir çok sağlığa zararlı etken havadan ayrıştırılarak sağlıklı yaşam ortamları yaratılmaktadır. Klimanın sağlığa olan faydalarından yararlanılması; klima kullanımında filtre temizliği, periyodik sezon bakımlarının yaptırılması, sıcaklık ve nem seviyelerinde önerilen değerlere dikkat edilmesi ile kolaylıkla mümkündür.

Ancak klima ve soğutma sistemleri gerektiği gibi temizlenmez ve bakımı yapılmazsa ölüme sebep verebilen mikropların ve mantarların üremesi söz konusu olabilir.

Klima Bakımının Faydaları Nelerdir?

Klima bakım sürecinin detaylarına değinmeden önce, klimanıza bakım yapmanın sağlayacağı faydaları belirtmemiz daha doğru olacaktır. Aşağıda maddeler durumunda ele aldığımız faydaları, kısaca klimanızın tam performans, verimli ve problemsiz bir şekilde çalışması olarak belirtebiliriz.

Klimanızın püskürttüğü havanın bundan sonra temiz olması sağlanacak ve ortamın stretilizasyonu korunacak

Hava akışı daha verimli bir şekilde sağlanacak ve ortamda durağan olarak aynı hava algılanmayacaktır

Klimanızdan dilediğiniz vazifiyeti daha kısa sürede sağlayacak ve bunun amacıyla çok daha çok enerji harcamaya lüzum duymayacaktır

Verimli bir şekilde çalışacak ve derece ayarı tatmin edici düzeyde olacaktır

Klima bakımı derli toplu ve doğru bir şekilde gerçekleştirildiğinde yukarıda sıraladığımız başlıca faydaları hissedeceksiniz. Burada üstünde durulması lüzumen bir başka mühim husus ise, klima bakımının nasıl uygulanacağı ve nelere ilgi edilmesi lüzumtiğidir.

Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Satın almış olduğunuz bir klima modeli amacıyla ilk kez bakım yapmaya karar verdiyseniz, bu hususta bulabileceğiniz en net ve detaylı verileri RZG İklimlendirme Firmasından alabilirsiniz.Kullanma kılavuzu dışında, genel olarak bütün klima modellerinin lüzumsinim duyduğu standart bakım aşamaları vardır. Bu aşamalar kısaca hava filtresinin hijyenik hale getirilmesi ve hava akımı yolunun hijyenik hale getirilmesi olarak iki ana takımda ele alınabilir. Tabii ki bu parça ve yol temizliğinin yapılmasındaki detayları programlamanız ve uygulamanız gerekmektedir.

Klima Nasıl Kullanılmalıdır?

Sağlığınız amacıyla doğru klima kullanmanın püf noktaları:

Klimanın üflediği hava, yakın mesafeden bir insanın bedenine direk  vurmamalıdır.

Filtrelerin kullanım kılavuzunda belirti edilen Aralıklarla hijyenik hale getirilmesi ve klimanızın yetki sahibi servisler doğrultusundan periyodik bakımının yapılması; hem sizin sağlığınız amacıyla hem de cihazın ömrü amacıyla önemlidir.

Ortamlar yavaş soğutulmalıdır. Ani sıcaklık değişimlerinden kaçınılmalıdır.

Oda sıcaklığı 21-25 derece arasında tutulmalıdır.

Nem seviyesi %60-70 arasında olmalıdır.

Klimalı bölgelarda sigara ve nargile gibi nikotin ve tütün içerikli maddeler içilmemelidir.

Klima çalışırken vakit vakit pencereler açılarak bölge havalandırılmalı, havanın kuruması önlenmelidir.

Uyurken klima çalıştırılmamalı ya da klima önünde uyunmamalıdır.

Sonuç olarak; klima yaz aylarında yaşam kurtarıcı bir üründür. Kullanımı gayet kolay olan klimalar doğru kullanıldığı takdirde insanlara sağlıklı, konforlu ve yaşam sürdürmek amacıyla ideal bölgelar sunmaktadır. 

Bize Ulaşın

Projeleriniz ve servis talepleriniz için mesajınızı bırakın. En kısa sürede yanıtlayacağız.